1-    سخت کوش هستند
بهترین دانش آموزان لزوما باهوش ترین نیستند. دانش آموزان زیادی هستند که از هوش ذاتی و طبیعی برخوردارند اما نظم و اعتماد به نفسی ندارند تا بتوانند از این استعداد استفاده کنند. معلمان عاشق دانش آموزانی هستند که فارغ از سطح هوش شان، سخت کوش هستند زیرا این افراد درنهایت، موفق ترین دانش آموزان خواهند بود.
سخت کوشی دانش آموز یعنی تکالیف و وظایفی را که به او محول شده است به موقع انجام دهد و برای انجام آن ها تمام تلاشش را کند، هر زمان که نیاز به کمک داشته باشد سوال بپرسد و برای امتحانات زمان بگذارد تا بهترین نمره را کسب کند.

2-    سوال می پرسند
ببیشتر معلمان از دانش آموزان می خواهند اگر مطلبی را متوجه نشدند، سوال بپرسند. در واقع این تنها راهی است که یک معلم متوجه می شود که آیا متوجه درس شده اید یا خیر. اگر سوالی پرسیده نشود، معلم تصور می کند که درس را متوجه شده اید.

دانش آموزان خوب از سوال پرسیدن هراسی ندارند زیرا می دانند که اگر درس یا مفهومی را متوجه نشوند، بعد ها دچار مشکل زیادی خواهند شد. سوال پرسیدن در کلاس مزایای زیادی دارد و یکی از آن ها این است که اگر شما یا یکی از دوستانتان سوالی بپرسید، ممکن است سوال بقیه هم باشد.
3-    رهبر هستند
معلمان دوستدار دانش آموزانی هستند که روحیه رهبری دارند. تمامی کلاس هایی که رهبران خوبی داشته باشند غالبا کلاس های خوبی هستند. به همین ترتیب، کلاس هایی که فاقد رهبر یا مدیر هستند، اداره کردن آن ها دشوارترین حالت خواهد بود. مهارت های رهبری اغلب ذاتی هستند. عده ای از این توانایی برخوردارند و عده ای چنین توانایی ندارند.
گاهی اوقات می شود این مهارت را در افراد تقویت کرد. قابل اعتماد بودن مولفه اصلی رهبری می باشد. اگر همکلاسی هایتان به شما اعتماد نکنند، رهبر خوبی نخواهید شد. اگر بین هم سن و سالانتان رهبری می کنید، مسئولیت دارید و با انگیزه دیگران قدرت می گیرید، مطمئنا موفق خواهید شد.

4-    مشارکت می کنند
مشارکت در فعالیت های فوق برنامه می تواند به دانش آموز کمک کند تا اعتماد به نفسش را تقویت کند و موفقیت تحصیلی اش را بهبود بخشد. اکثر مدارس و دانشگاه ها، کلاس های فوق برنامه ای را ارائه می دهند که دانش آموزان می توانند در آن ها شرکت کنند. این برنامه ها ممکن است در زمینه ورزش، هنر یا ادبیات باشند.
این فعالیت ها در مقایسه با کلاس درس معمولی، فرصت های یادگیری بسیاری را فراهم می کنند. همچنین فرصت هایی را برای به عهده گرفتن نقش های مدیریت فراهم می کنند و اغلب به دانش آموز می آموزند تا برای تحقق یک هدف مشترک، در یک تیم با یکدیگر کار کنند.

5-    انگیزه دارند
انگیزه از خیلی جاها ناشی می شود. بهترین دانش آموزان آن هایی هستند که انگیزه موفقیت دارند. در مقابل، دانش آموزانی که انگیزه و هدفی ندارند، کسانی هستند که خیلی سخت پیشرفت می کنند و در نهایت درس و مدرسه را رها خواهند کرد.
تدریس به دانش آموزی که انگیزه و هدف دارد خیلی راحت است زیرا آن ها می خواهند در کلاس مشارکت کنند، یاد بگیرند و موفق شوند. انگیزه برای افراد مختلف معانی متفاوت دارد.
افراد زیادی هستند که به راحتی تشویق نمی شوند و هر چیزی نمی تواند انگیزه آن ها را برانگیزد. معلم خوب باید بر روی این نکات دانش آموز متمرکز شود و آن ها را پرورش دهد. دانش آموزی که انگیزه دارد خیلی راحت یاد می گیرد و بهتر از فردی است که انگیزه ندارد.

6-     به دنبال فرصت های جدید هستند
درست است که هر دانش آموزی باید مدت زمانی را در مدرسه مشغول باشد اما به این معنا نیست که بیش از حد؛ خود و فرصت هایش را وقف مدرسه کند و بخواهد پتانسیل یادگیری را به حداکثر برساند.
فرصت یادگیری در برخی افراد کم ارزش پنداشته می شود. بعضی از والدین ارزشی در آموزش نمی بینند واین به فرزندان شان نیز منتقل میشود. نادیده گرفتن تحصیلات و نرفتن به مدرسه، واقعیت تلخی است که در جنبش اصطلاحات مدرسه نادیده گرفته میشود. بهترین دانش آموزان از فرصت های بی نظیر تحصیل استفاده میکنند و برای آموزشی که میگیرند ارزش قائل میشوند.
7-     در حل مسائل عالی هستند
هیچ مهارتی بیش از توانایی حل مسئله مهم نیست. این یک مهارت جدی است که مدارس باید در توسعه آن به طور گسترده کار کنند. دانش آموزانی که مهارت حل مسئله را ندارند، باید از دوران ابتدایی تا دوره های تحصیلات تکمیلی به آن بپردازند و آموزش ببینند.
دانش آموزانی که توانایی خوبی در حل مشکلات دارند، نادر هستند که معلمان به آن ها عشق می ورزند. از آن ها به عنوان منبعی برای کمک گرفتن به عنوان حله مشکل دیگر دانش اموزان استفاده می کنند.

8-     آداب و قوانین شهروندی را به خوبی بلد هستند
معلم ها می گویند کلاس های درس پر از دانش آموزانی است که از قوانینی پیروی می کنند و شانس یادگیری آن ها را افزایش می دهد. دانش آموزانی که رفتار خوبی دارند و با آداب و قوانین آشنا هستند، به احتمال زیاد چیزهای بیشتری نسبت به هم سن و سالان خود می آموزند.

دانش آموزان باهوش زیادی وجود دارند که به دلیل مشکلات اخلاقی و نداشتن انگیزه موفق نمی شوند و استعداد و توانایی هایشان از بین می رود. در واقع این دانش آموزان معمولا منبع ناامیدی برای معلمان خود هستند زیرا تا زمانی که تصمیم نگیرند رفتار خود را تغییر دهند نمی توانند هوش خود را به حداکثر برسانند و از آن استفاده کنند.

رفتار با دانش آموزی که به قوانین پایبند است برای معلمان آسان است حتی اگر از نظر آکادمیک مشکل داشته باشند. هیچ کس نمی خواهد با دانش آموزی که مدام مشکل ایجاد می کند کار کند وگرنه معلمان برای دانش آموزانی که مودب و پیرو قوانین هستند، هر کاری می کنند.
9-    از سیستم حمایتی خوبی برخوردار هستند
هیچ کسی نمی تواند والدین یا سرپرست خود را انتخاب کند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که افراد موفق زیادی وجود دارند که از سیستم حمایتی خوبی برخوردار نیستند و درخانواده خوبی بزرگ نشده اند. این چیزی است که می توانید بر آن غلبه کنید اما اگر یک سیستم پشتیبانی قوی داشته باشید، کار را برایتان بسیار آسان می کند.
والدین و سرپرستان خوب کسانی هستند که صلاح شما را می خواهند و به سمت موفقیت هدایت تان می کنند و پیشنهاد های سازنده ای را به شما می دهند، برای تصمیمات مهم در زندگی تان راهنمایی خوبی ارائه می دهند و به شما کمک می کنند تا زندگی بهتری داشته باشید.
در مدرسه و جلسات اولیا مربیان شرکت می کنند، مطمئن می شوند که تکالیف تان را به خوبی انجام می دهید، از شما می خواهند نمرات خوب بگیرید و برای رسیدن به اهداف تان مشوق خوبی هستند.
داشتن یک سیستم حمایتی باعث موفقیت یا شکست شما به عنوان یک دانش آموز نمی شود اما حضور آن ها قطعا مفید خواهد بود.

10-    قابل اعتماد هستند
قابل اعتماد بودن خصلتی است که شما را نه تنها برای معلمان بلکه بین همکلاسی هایتان نیز محبوب می کند . هیچ کس نمی خواهد با کسی معاشرت کند که به او اعتمادی ندارد. معلمان دانش آموزانی را دوست دارند که می توانند به آن ها اعتماد کنند و آزادی عمل بدهند و فرصت های بیشتری برای یادگیری فراهم کنند.
به عنوان مثال، وقتی معلم فرصتی را برای یادگیری می دهد، در واقع به شما اعتماد کرده است که می توانید شرایط را مدیریت کنید و از فرصتی که به شما داده است به بهترین نحو استفاده کنید. دانش آموزان خوب برای اثبات قابل اعتماد بودن برای فرصت ها ارزش قائل می شوند.